Blockshipping : Blok Zinciri İle Desteklenmiş Denizcilik Konteyner Taşımacılığı Yaklaşımı

İnsanoğlu ticareti binlerce yıldır yaşamını sürdürmek ve geçimini sağlamak için kullanmıştır. Komşularıyla, komşu kabilelerle, yakın köylerle devam eden alışveriş zamanla şehirlerin ve ülkelerin sınırlarını zorlamaya başlamıştır. Sağlam ve uzun okyanus yolculuklara dayanıklı gemilerin inşa edilmesi ile birlikte ticaret artık kara yolu ve kervanların yerine denizcilik sektörüne doğru kaymaya başlamıştır. Deniz aşırı ülkelerde kullanılmayan ve bol olan hammadde ve bunların üretime katkısı denizcilik sektörünü daha da geliştirmiş ve önemli kılmıştır.

Günümüzün gelişen ve küreselleşen dünyasında ise yük ve yolcu taşımacılığındaki en önemli sacayaklarından birisi deniz yolu olmuştur. Hem ucuz ve güvenli oluşu hem de taşıdığı yükün miktar olarak karayolu, havayolu ve demiryolundan çok daha fazla olması yatırımı da cazip hale getirmiştir. Gelişmiş ekonomilere bakıldığında artık deniz yolu taşımacılığı kombine taşımacılık sistemi ile birlikte hem yük hem de yolcu taşımacılığının en önemli parçasıdır. Özellikle ulaşım modları içinde yük ve yolcu taşımacılığını karayolu ile gerçekleştiren ülkeler en çok karayolu trafik kazaları ve ölümlere sahip az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerdir. Örneğin Türkiye’de toplam ağır vasıta sayısının AB ülkelerinin toplam ağır vasıta sayısına eşit olması, yük ve yolcu taşımacılığının %95’inin karayolu ile yapılması trafik kazaları sonucu meydana gelen sosyo-ekonomik kayıplarının aslında tesadüf ve kaderimiz olmadığını göstermektedir. Sadece alınması gereken tedbirlerle birlikte yapılması gereken yük ve yolcu taşımacılığındaki yükün deniz yoluna aktarılmadır. Bundan dolayı yük ve yolcu taşımacılığının deniz yolu ile yapılması gelişmişlik ve uygarlık göstergesidir.

İşte bütün bunlardan yola çıkarak hem deniz yolu ile yapılan konteyner taşımacılığının kapasite aşımı, düşük karlılık oranları, ortaya çıkan güvenlik tehditleri ve gittikçe artan çevresel düzenlemeler gibi problemlerini çözmek hem de verimlilik ve karlılığı artırmak adına Blockshipping platformu ortaya çıkmıştır. Konteyner nakliye endüstrisi, dünya deniz ticaretinin yaklaşık% 60’ını oluşturmaktadır. Bu da çok önemli bir orandır ve bu yolla yapılan ticarette verimliliğin artması ve süreçlerin iyileştirilmesi için Blockshipping ekosistemi de uygulanabilir bir sistem sunmaktadır.

Kısaca Blockshipping, blok zinciri tabanlı bir paylaşılan global konteynır platformu olarak bilinen GSCP platformu küresel çapta ilk yük konteyner tescili alan ve denizcilik sektöründeki taşıyıcılar, limanlar, terminaller, nakliye şirketleri gibi tüm paydaşların birçok  işlem yapabilmesine imkan veren ilk küresel yaklaşımdır. Blockshipping ise GSCP platformu için Danimarka Denizcilik Fonu’ndan finansman alarak çıktığı bu yolda emin adımlarla ilerlemektedir.

Bugün, dünya çapında 27 milyon metal yük konteyneri bulunmakta olup Blockshipping, bu endüstrinin sahip olduğu tüm konteynerler  için gerçek zamanlı takip sistemini sağlamayı planlayan dünyanın ilk blok zinciri tabanlı veri bankasını da oluşturmak istemektedir. Ek olarak bunun yapılması halinde bu platform, yıllık 5,7 milyar dolarlık potansiyel tasarruf sağlayacağını da ifade etmektedir. Bütün bunların ötesinde Blockshipping yaklaşımı, küresel CO2 emisyonlarını asgari 4,6 milyon ton azaltmayı planlayarak hem Blockshipping yük taşımacılığını daha verimli hale getirmeyi hem de daha az ama gerektikçe seyahat ile daha fazla optimize edilmiş yük taşınmasını sağlamayı hedeflemektedir.

CCC Token ICO Detayları

Bazı Bilgiler;

  • Simgesi: CCC
  • Toplam CCC token: 50.000.000
  • ICO sırasında satışa sunulacak toplam token: 42.500.000
  • Kurucular ve danışmanların token miktarı: 7.500.000
  • Satış öncesi ve ICO sırasındaki toplam token: 40.000.000
  • ICO sırasında token fiyatı: 0,62 ABD doları
  • Beklenen toplam ICO geliri: 24.800.000 ABD Doları

Yol Haritası

Yol haritası ile ilgili daha detaylı teknik bilgi almak için internet sitesine  https://www.blockshipping.io/ ya da teknik rapora https://www.blockshipping.io/wp-content/uploads/2018/02/Blockshipping_GSCP_ICO_White_Paper_public.pdf  adresinden ulaşabilirsiniz.

Takım

Blockshipping konteyner nakliye endüstrisinden deneyimli uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yönetilmektedir. Takımın önemli üyeleri arasında, nakliye endüstrisinde 38 yıllık bir tecrübeye sahip Peter Ludvigsen (CEO ve Kurucu) yer almaktadır. Takımın diğer üyelerini aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

Referanslar

Web Sitesi: https://www.blockshipping.io/

Telegram: https://t.me/joinchat/HWi2Gw9VvUw1U5lZObNS2w

Twitter: https://twitter.com/Blockshipping

Facebook: https://www.facebook.com/blockshipping

BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3057931.0

BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3502799.0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir