Bitcoin ve Gelecek

Geleneksek Ödeme Sistemimiz
Geleneksel elektronik para saklama ve transfer işlemlerinde güven duyulan üçüncü bir kurum/kuruluş vardır.
Örneğin; A kişisi, B kişisine para transfer etmek istiyorsa, bunu üçüncü bir taraf olan C bankasına veya aracı kuruluşuna iletir, C kurumu transfer işlemini gerçekleştirir ve bu transferin güvenliğinden ve doğruluğundan C sorumludur.
A ve B kişisi, C’ye güvenirler.
Bu tranfer işlemi sonucu C (Banka) komisyon alır.

Örnegin 500$ Parayı Amerikaya göndermek isterseniz 40$ swift ücreti ve 3 gün beklemeniz gerekmektedir. Ve dünyadaki bir çok bankacılık sistemi çok gelişmiş degildir. Aynı miktar parayı Güney afrikaya yada Orta Asyadaki bir akrabanız göndertmek isteseniz gönderim ücreti 100$ı geçer ve 3 gün bekleme süresi 10 güne kadar çıkabilir. Gönderilecek paranın büyüklüğüne göre miktar ve süre uzar.

Dijital çağın başladığı 90’lı yıllarda bu sorunu çözmek artık şart olmuştu. Bu küresel sorunu aşmak için çok fazla insan, dernek, ekip çalıştı emek verdi…

Bu fikirli kişiler kendilerini Asi ruhlu, Anonimliğe çok büyük önem veren, liberal CypherPunklar olarak tanımlarlar ve çok sağlam (kripto uzmanları, yazılım mühendisleri, üniversite hocaları bu işe gönül vermişti.) IRC kanallarının popüler olduğu 2000li yıllarda odalarda beyin fırtınası yapar, zaman zaman toplanır intel’in fizik mühendisi Tom May çoğu zaman bu toplantılara ev sahipliği yapardı. CypherPunk ruhu sadece Amerikada degil dünyanın her yerinde vardı. Bu hareketi destekleyen gönüllüler katkı sağlamak için çok şey yaptı. 90’lı yıllarda küresel ölçekte iletişim ve haberleşme araçları Mail listeleriydi.

Bu matematik ve Kripto dehaları taklit edilmesi imkansız dijital sanal kripto para oluşturmayı başardılar.
ancak bir tek sorunu çözüme kavuşturamadılar.

Aracı kurum olmadan bir birim dijital parayı birden fazla kez (double spending) harcamanın engellenmesini bir türlü çözülemiyordu.

Tarih 31 Ekim 2008, saat 14.10. Kriptolu bir e-posta adresinden Kriptografi uzman ve meraklılarının çok fazla CypherPunkcının üye olduğu maillistesine kendisine Satoshi Nakamoto diyen birinden bir e-posta atıldı.
Açık bir şekilde şunlar yazılıydı: “Tamamen karşılıklı olarak işleyebilen ve güvenilir üçüncü bir tarafa gerek olmayan
yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışmaktayım. Birden fazla ödeme işleminin yapılamamasının yolunu buldum…”

Bu kısa açıklamayı okuyanları bitcoin.org web sitesinde kendisi tarafından iki ay önce yayımlanan ve bitcoin adını verdiği bir para birimi sistemini açıklayan dokuz sayfalık bir rapora yönlendirmekteydi. Rapor açılakamalar yalın bir dil ile gösterimler, eşitlikler, kod ve dipnotlar eşliginde bu dijital “para birimi’ sistemini açıklamaktaydı.

Mail Grubundaki kişiler bu epostadaki yazılanlara güldü ve çogu kişi raporu okuma zahmetine bile girmedi.

Nakamoto, maillinin karşılıksız kalmasını önemsemeden “Bir Numaralı Düğüm” Yazılımını çalıştırarak bitcoin üretmeye başladı.

İlk 50 adet başlangıç “Genesis Blogu” nu oluşturdu. Takip eden 6 gün boyunca 43.000 Adet bitcoin üretti. O tarihde bu 43.000 adet Bitcoin Sıfır dolar degerindeydi ve Nakamoto’nun bunu harcayacak bir yeri yoktu.
Başkalarınında bu ağa katılmasını sağlamalıydı.

Genesis Blogunu oluşturmasından altı gün sonra kriptocuların maillistesine bir eposta daha gönderdi.
Çifte harcama yapılamamasının kesin çözümünü bulduğunu ve bu sisteme blockChain adını verdiği yazdı. Dijital Dolandırıcılıktan artık kurtulabiliriz dedi.

Bu ikinci epostaya tek cevap veren CypherPunk kurucularından 53 yaşındaki “Hal Finney” oldu. Kendiside kripto uzmanı ve epostaların şifrelenmesi üzerine çalışan bir yazılım mühendisiydi. Bitcoin yazılımın 0.1.1 versiyonunu indirdi. Bitcoin cüzdanını oluşturup. Bitcoin üretmeye başladı. Nakamoto kendi cüzdanındaki ilk bitcoin Tranferini Hal Finney’in cüzdanına gönderdi.

Hal Finney Paranın cüzdana gelmediğini Nakamotoya iletti. Sistem Çökmüştü. Hal Finney ile beraber Nakamoto 0.1.2 versiyonunu çıkarttıp hatayı giderdiğini söyledi. Parayı tekrar gönderdi ve sistem yine çöktü.
0.1.3 versiyonunda para Hal Finney’in hesabına gelmişti. 1 hafta boyunca Hal Finney bitcoin üretti sonra. Sonra programı kapattı ve üretimi durdurdu.
Bu 1 haftalık süreçte başka insanlarda bitcoin programını indirip bitcoin üretmeye başladı. Sistem bu şekilde hayata merhaba dedi.

Hal Finney ile Satoshi Nakamoto arasında geçen mailleşmeden 10 ay sonra Hal Finney ALS hastalığına yakalanıp vefat etti. Ölmeden önceki yaptığı son röportajında CypherPunk ruhunun hayata geçirmesine katkı sağladığı için mutlu olduğunu belirtmişti.

Bitcoin Felsefesinde
Üçüncü bir taraf/aracıya gerek yoktur, güven olayı gereksizdir.
Aracılık sisteminin maliyetleri yüksektir ve güvenlik açıklarına gebedir.
Güvenlik, bütünlük ve küresel hesap defterinin doğruluğu, karşılıklı birbirine güvenmeyen madenciler aracılığıyla gerçekleştirilir. Sistem güvenilirdir, ama taraflar birbirine güvenmezler.
Kripto-paranın güvenliği, madencilerin çoğunluğunun dürüstçe büyük defter tutma ve bundan finansal teşvik elde etme arzuları olduğu ilkesine dayanır.

Bitcoin Hayatımıza ne getirdi

1. Bitcoin ağı, merkezi değildir, herhangi bir aracı, yönetici, denetletiyici yoktur, uçtan uca birbirine bağlı, gönüllü katılım sağlayan bilgisayarlardan oluşur. Bağlı tüm bilgisayarlar, açık kaynak kodlu, aynı programı çalıştırırlar, hepsi tüm işlemleri görür, hepsi tüm işlem geçmişini isterse tutabilir, istedikleri an diğer uçlardan işlem geçmişlerini alabilirler.

2. Bitcoin borç değil, değer taşıyıcıdır. Banka hesaplarındaki paralar, bir tür borç senedidir. Bir hesap, bir bankanın müşterisine olan borcunu temsil eder. Bitcoin bir borcu temsil etmez. Banka ve hükümetlerin, banka hesapları üzerindeki kontrol güçleri, Bitcoin de yoktur. Hiçbir güç Bitcoin’in kullanılmasını engelleyemez, yapılan işlemi geri alamaz.

3. Devletler para arzıyla ve kısıtlamasıyla bankadaki paranın değerini etkileyecek (enflasyon ve deflasyon) mali kararlar alabilirler. Oysa, Bitcoin arzı üzerinde banka ve devletlerin etkisi yoktur. Sisteme dışardan para arzı yapılamaz, dolayısıyla enflasyon oluşmaz. Para arzı, başarılı blok oluşturan madencilere verilen ödüller şeklindedir.

Gelecekte ne bekler bizi
Rönesansçı bir dahi tanımı Satoshi Nakamoto için söylenecek en anlamlı şeydir.
Merkezi otorite Devlet ve Bankalar bu işe asla sıcak bakmayacaklar.
Devletler para trafiğini ve vergi kayıplarını takip edemeyecekler. Amerikan merkez bankası gibi bol keseden Para basamayacaklar. Manipülasyon yada devalüasyon yapılamayacak.
Artık bankaya ihtiyaç kalmayacak.

Ancak ok yaydan bir kez çıktı

Tıpkı Rönesans devrimi gibi ama bu sefer dijital Kan dökülecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir