Etherium Kazmak (Bölüm 1)

Herkese selamlar,

*Fiyat ve hesaplamalar 26 Nisan tarihindeki kura göre yapılmıştır.

Öncelikle önemli kaynak linklerini paylaşarak başlayalım;

1. Coinmarketcap.com > Kripto para Dünyasındaki tüm coinlerin güncel piyasa fiyatlarını, piyasa değerlerini, piyasadaki toplam coin sayısını, günlük alım-satım hacmini, coin fiyatındaki günlük değişimini görmenizi sağlayan websitesi.

2. Whattomine.com > Türkçesi “Ne Kazmalı?” elinde ekran kartı olupta ne kazmak istediğini bilmeyenler için, hepimiz için önemli bir site.

3. Mycryptobuddy.com/EthereumMiningCalculator > Etherium gelir hesap makinesi. Güncel zorluk değerini de hesaba katan sayılı sitelerden. Elinizdeki kartların kazma hızı + w/kw başına elektrik ücreti + ne kadar elektrik harcadığınız ve güncel zorluğa göre gün/hafta/ay/yıl olarak sizin için, ne kadar kazanacağınızı hesaplayan site.

4. Bitcointalk.org ve forum.ethereum.org > Kripto Para üzerine iki çok önemli forum sitesi. Bilgi madeni. Her iki forumunda türkçe bölümü bulunuyor.

Etherium Nedir?

Etherium, Bitcoin’in daha özgür versiyonudur. Etherium’un kurucuları, Bitcoin’e baktıklarında biz daha iyisini yapabiliriz diyip ve 2014 yılında 18 milyon dolar para topladıktan sonra bu işe başladılar.

Peki. Şu Bitcoin kazma, Etherium kazma dedikleri şey nedir? Neyi kazıyoruz? Bu maden ne? Para nereden geliyor? Maden nasıl oluşuyor?

Etherium, Bitcoin, Monero bildiğiniz her kripto para birimi Blockchain alt yapısını kullanıyor.

Blockchain altyapısını bir örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz. Adı üstünde block(blok) ve chain(zincir). Bu ağlar arasında “block” adını verdiğimiz şeyler var. Ahmet, Mehmet’e Etherium gönderdiği zaman bu işlem bloğun içerisine yazılıyor. Bloklar, örümcek ağları ile birbirlerine bağlı.

Bankadaki gizliliğin aksine, herkes Ahmet’in Mehmet’e Etherium gönderdiğini görebiliyor. Ne zaman, ne kadar göndermiş gibi bilgilere erişebilmek mümkün. Bu bilgi herkese açık olduğu için Ahmet’in birkaç gün sonra ben 5 ethereum değil de 1 ethereum göndermiştim, şunu değiştiriyim deme şansı olmuyor. Bu şekilde tüm network güvenli hale geliyor.

Blockchain’de bir işlem yapıldığı zaman bunu onaylamak için devreye kazım yapanlar giriyor. İşlemler, ethereum kazan kişiler tarafından doğrulanıyor.

Bunuda karmaşık matematik problemlerini çözerek yapıyorlar. Yani “bitcoin veya ethereum kazmak” dediğimiz şey yüksek işlemci gücüne sahip ekipmanlar ile karmaşık matematik problemlerini çözmek.

Yüksek işlemci gücü = watt anlamına geliyor. Elektrik masrafı buradan geliyor.

Kazım zorluğu ise network içindeki ethereum kazan kişilerin bu problemleri ne kadar hızlı çözdüklerine bakarak zorluğu arttırıyor. İşte buna kazım zorluğu diyoruz.

2012 yılında kullandığınız pc kasa ile bitcoin kazıyor olsaydınız, birkaç ayda 3-4 bitcoin yapmanız mümkün olurdu.(Şu anda 1 Bitcoin = 4807 TL)

Şu anda elektrik masraflarını çıkarıp, size zarar ettirmeden, kazım makinesine yatırdığınız parayı da çıkarıcak, size 12-13 ayın sonunda gelir getirmeye başlayacak Bitcoin seti kurabilirsiniz ama şu anki zorluk derecesine bakarsak pekte kârlı olmayabilir.

Piyasada şu anda kazılmış 16,295,325 bitcoin var. Bu rakam 21 milyona ulaştığında artık kazılacak Bitcoin kalmayacak.

Algoritmalar

Şu anda piyasada bilinen 809 coin var. Trumpcoin, Putincoin hatta isterseniz gidip kendi adınıza bile bir coin çıkarabilirsiniz.

Bu coinlerin kullandıkları 11 farklı algoritma çeşidi var. Farklı algoritma çeşitleri demek farklı kazım hızı ve elektrik masrafı demektir. Bu algoritmalar;

1. Ethash > Ethereum, Ethereum Classic, Expanse, Ubiq, MUSICOIN
2. Groestl > Diamond, DGB, GroestlCoin
3. X11Gost > Sibcoin
4. CryptoNight > BipCoin, Monero, DigitalNote, Karbowanec
5. Equihash > Zcash, Zdash, Zclassic
6. Lyra2REv2 > Monacoin, Vertcoin
7. NeoScrypt > Feathercoin, Orbitcoin, Halcyon
8. LBRY > LBRY
9. Blake(2b) > Sia
10. Blake(14r) > Decred
11. Pascal > PascalCoin, PascalLite

Peki kazım yapmak istiyorum, nasıl set kuracağım? Ne almam gerek?

Ethereum üzerinden bu soruya cevap vereceğim. Bitcoin için bu set geçerli değildir. Bitcoin kazmak istiyorsanız google’da “ASIC Miner” diye aratabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacınız olan şeyler;

1. Anakart
2. İşlemci(CPU)
3. Ram
4. SSD/USB
5. Ekran Kartı
6. Güç Kaynağı
7. Risers

Ekstra olarak termometre ve watt ölçer işinize çok yarayacaktır.

1. Anakart;

1.1. ASRock H81 > 500 TL
1.2. MSI Gaming 5 Z97 > 1220 TL
1.3. ASRock H97 > 1200 TL

Bu üç kartta 6 tane ekran kartını destekliyor. 6 ekran kartını destekleyecek kadar pci-e girişi var. Özellikle ASRock kazım için yapılmış kartlardır.

2. İşlemci(CPU)

Aldığınız anakart’ın modeline uygun CPU seçmelisiniz. ASRock H81 için benim favorim G1840’tır. > 120 TL

3. RAM > 100 TL

Bir tane Kingston 4GB ram işinizi görecektir. 8gb veya iki tane almanıza gerek yok.

4. SSD/USB > 300 TL / 70 TL

120GB SSD veya 32gb USB. Eğer Windows 10 kurmak istiyorsanız, SSD almalısınız. Piyasada EthOS gibi Ethereum kazmak için üretilmiş özel işletim sistemleri var, eğer onları kullanmak istiyorsanız USB sizin için ucuz ve güzel bir alternatif olacaktır.

Ekran kartlarının driverlarını da kurmanız gerektiğini unutmayın, bunlar yer kaplayan şeyler.

5. Ekran Kartı > 5000-10.000 TL

İşin en pahalı kısmı burasıdır. Kazım yapmanızı sağlayan şeyler ekran kartlarıdır.

AMD > RX 480, RX 470 (Nitro+ 8 GB)
Nvidia > 1070, 1060

Tercih edilmesi gereken kartlardır. Genellikle kazım setleri 6 karttan oluşur çünkü yukarıda bahsettiğim anakartların desteklediği maksimum sayı 6 karttır.

6. Güç Kaynağı > 750-2000 TL

Güç kaynağının burada önemli bir görevi var. Hem Anakart > CPU, Ram, Fan hemde 6 tane ekran kartına güç vericek kapasitede olması gerek.

Örneğin benim kullandığım RX 480 Nitro+ 8GB Ekran kartlarının her birisi minimum 98w / maksimum 180w güçte çalışıyor.

98w x 6 = 588w
180w x 6 = 1080w

1200w / 1300w / 1600w Evga veya Corsair güç kaynakları işinizi görebilir.

7. Risers > Tanesi 20-30 TL(6×30=180 TL)

Risers dediğimiz parçalar anakarta birden fazla ekran kartının bağlanmasınızı sağlayan parça. 6 parça risers ile 6 ekran kartını anakarta bağlayabilirsiniz.

Ek olarak;

Infrared Termometre; Ekran kartlarının doğru sıcaklığını ölçmenizde
Watt Ölçer; Bilgisayarda gördüğünüz watt oranı doğru olmayacağı için priz ile güç kaynağı arasındaki bu alet sizin ne kadar watt harcadığınızı doğru bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

Peki. 6 tane RX 480 Nitro+ 8GB ekran kartı aldınız ve yukarıdaki seçeneklerden kendinize şöyle bir set yaptınız;

Ne kadar elektrik masrafınız var, ayda “potansiyel” olarak(kazım zorluğunun yarın bile ne kadar olacağını bilmediğimiz için) ne kadar kazanılır?

Kartların BIOS ayarlarını değiştirmezseniz kart başına 24 Mh/s hız alırsınız fakat BIOS ayalarını doğru ayarlarsanız(bu ayarları internetten bulabilmek mümkün) 29-31 Mh/s kazım hızına ulaşmak mümkün.

Kart başına 29 Mh/s x 6 = 174 Mh/s hız demektir.
Elektrik masrafı içinde kart başına 115 watt x 6 = 690w elektrik.

KW başına 0,44 krş masrafımız var.

Konunun başında paylaştığım kaynak linklerden bir tanesinde hesap yapabiliyorduk. O siteyi kullanarak yaptığımız hesapta aylık kazım zorluğunun ortalama %29,66 hesapladım ben.

Günde 0.22 / Haftada 1.52 / Aylık 6.52 Ethereum kazılıyor. 12 ayın sonunda(tekrardan belirtiyorum daha fazla veya daha azda olabilir bu rakam) $2170 gelir gözüküyor(elektrik masraflarını çıkardıktan sonra).

Yani ayda $348 gelir yaparken, bunun $59,62’si elektriğe gidiyor ve size geriye $288,67 kalıyor.

Sizin avantajınız ise kazdığınız ethereum’u bozdurmayıp cüzdanınızda tutmak. Şu anki fiyatı $53,45.

Bir yıl sonunda 39 Ethereum kazdığınızı varsayalım. 39 Ethereum güncel fiyat($53,45) ile $2160 denk geliyor. Eğer Ethereum fiyatı $75 çıkarsa elinizde 39 Ethereum’a ekstra $868 ekleniyor, dolar kurunda $3028’a çıkıyor elinizdeki ethereumların toplam değeri.

Konuyu baştan sona kadar okuyupta set kurmaya karar verenlerin kafasında oluşan tüm soruları şu linkte cevapladım; http://www.coinsistemi.com/alt-coinler/etherium/etherium-kazmak-ile-ilgili-sorulariniz.html

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir